Elżbieta Królikowska-Avis: Wielką Brytanię cechuje dualizm w relacjach z Rosją

- W City funkcjonuje ok. 19 tys. firm rosyjskich, w tym należących przez oligarchów. Tak, jak Theresa May dbała o biznes rosyjski na Wyspach, tak teraz Boris Johnson również bardzo o to dba - powiedziała w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, wieloletnia korespondent polskich mediów na Wyspach Brytyjskich. 

2021-07-23, 15:17

Elżbieta Królikowska-Avis: Wielką Brytanię cechuje dualizm w relacjach z Rosją
Elżbieta Królikowska-Avis. Foto: PR24/AK

- Wielka Brytania będzie protestować oczywiście przeciwko Putinowi, jeśli ten zdecyduje się nie daj Boże na jakiś agresywny krok - powiedziała w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, długoletnia korespondent polskich mediów na Wyspach Brytyjskich, pytana o brak reakcji Londynu na porozumienie między Waszyngtonem a Moskwą w kontekście Nord Stream 2.

Powiązany Artykuł

shutter free nors stream 2 1200.jpg
Prof. Żurawski vel Grajewski ws. Nord Stream 2: to współczesne porozumienie z Monachium

Jak oceniła gość "Tematu dnia", Wielką Brytanię cechuje dualizm w relacjach w Rosją. - W City funkcjonuje ok. 19 tys. firm rosyjskich, w tym należących przez oligarchów. Tak, jak Theresa May dbała o biznes rosyjski na Wyspach, tak teraz Boris Johnson również bardzo o to dba. Stąd dualizm spojrzenia - z jednej strony, nie lubią Rosji za Skripala, Litwinienkę, z drugiej - muszą liczyć się z ogromną rzeką pieniędzy, która płynie od rosyjskich oligarchów na Wyspy - wskazała Elżbieta Królikowska-Avis.

Posłuchaj

Elżbieta Królikowska-Avis o relacjach Wielkiej Brytanii ze światem i sytuacji pandemicznej na Wyspach Brytyjskich ("Temat dnia"/ PR24) 19:22
+
Dodaj do playlisty

Więcej - w nagraniu. 

Zapewnienia USA i Niemiec

W środę (21 lipca) wieczorem Stany Zjednoczone i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie Nord Stream 2 - poinformował oficjalnie amerykański Departament Stanu. Rząd USA zapewnia, że porozumienie przewiduje wiele mechanizmów zmniejszających ryzyko użycia przez Rosję dostaw energii jako broni przeciwko Ukrainie i krajom wschodniej flanki NATO.

REKLAMA

Czytaj także: 

Niemcy zobowiązały się też do finansowego wsparcia energetycznej transformacji Ukrainy oraz Inicjatywy Trójmorza. Stany Zjednoczone i Niemcy zadeklarowały, że nie dopuszczą do tego, by Rosja użyła dostaw energii jako politycznej broni przeciwko Europie albo agresji wobec Ukrainy. W razie takich kroków ze strony Moskwy oba kraje mają podjąć działania odwetowe przeciwko Rosji, włącznie z sankcjami.

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyMagdalena Złotnicka

Gość: Elżbieta Królikowska-Avis, wieloletnia korespondent polskich mediów na Wyspach Brytyjskich

REKLAMA

Data emisji: 23.07.2021

Godzina emisji: 15.40


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej